Požární poplachové směrnice (PPS) jsou jedním ze základních dokumentů v rámci dokumentace požární ochrany (PO). Jde o dokument, který vymezuje činnosti zaměstnanců či dalších osob při vzniku požáru (co dělat, kam volat apod.), s cílem co nejrychlejší eliminace rizika poškození zdraví a majetku v případě vzniku požáru.
Zde píšeme o tom, co musí obsahovat všeobecná dokumentace PO.
Kdo může vypracovat požární poplachové směrnice
Dokumentaci PO může zpracovávat pouze odborně způsobilá osoba nebo technik PO. To samé platí pro její aktualizaci a vytvoření PPS, které jsou součástí dokumentace.
O tom, kdo může zajišťovat požární ochranu, píšeme opět v samostatném článku na našem blogu.
Kdo schvaluje požární poplachové směrnice
Podobně jako u ostatních součástí dokumentace PO, schvaluje PPS statutární zástupce, případně pověřený vedoucí zaměstnanec. U podnikajících fyzických osob (OSVČ) je to osoba samotná nebo její odpovědný zástupce.
Co obsahují požární poplachové směrnice
Obsah PPS se liší v jednotlivých provozech, a to dle podnikatelské činnosti, podnikatelských prostor, stupně požárního nebezpečí apod. Všeobecně by ale měly obsahovat:
- postup osoby, která zpozoruje požár
- způsob a místo ohlášení požáru
- způsob vyhlášení požárního poplachu pro zaměstnance, popřípadě jednotku hasičského záchranného sboru podniku nebo jednotku sboru dobrovolných hasičů podniku
- postup osob při vyhlášení požárního poplachu (evakuace, pomoc při zdolávání požáru)
- telefonní číslo ohlašovny požárů
- čísla tísňového volání (150, 112 aj.)
- telefonní čísla pohotovostních a havarijních služeb dodavatelů
- elektrické energie
- plynu (zpravidla telefonní číslo 1239)
- vody
- uvedení místa a rozsahu účinnosti
- datum zpracování PPS
- jméno a odbornou způsobilost zpracovatele
- jméno a pozici schvalovatele
Kde se zveřejňují požární poplachové směrnice
PPS musí být zveřejněny tak, aby byly pro všechny osoby vyskytující se v místě provozované činnosti dobře viditelné a trvale přístupné.
Ověření účinnosti požárních poplachových směrnic
Prověření účinnosti opatření stanovených v PPS se prověřuje formou cvičného požárního poplachu, stanoví-li tak dokumentace požární ochrany zpracovaná na základě stanovení podmínek požární bezpečnosti.
Cvičný požární poplach
Vyhlášení cvičného požárního poplachu je potřeba oznámit příslušnému operačnímu středisku hasičského záchranného sboru kraje.